piątek, 26 maja 2017

Senior w Internecie - Rachunek za prąd

Dojrzały wiek nie jest dzisiaj żadną przeszkodą w zdobywaniu wiedzy, a Internet nie służy tylko młodzieży. Seniorzy także doceniają korzyści płynące z buszowania w sieci. Najpierw trzeba jednak przełamać barierę niechęci i lęku.Dla znacznej części dojrzałych Polek i Polaków Internet to czarna magia, jednakże coraz więcej osób z pokolenia 50+ przekonuje się do komputerów. Powód jest prosty: czują, że tzw. sieć jest po prostu potrzebna! Wszak za jej pośrednictwem można zrobić zakupy, zapłacić rachunki, zarejestrować się do lekarza, skontaktować z bliskimi. Można też zawsze mieć najświeższe wiadomości ze świata, a bywa, że i znaleźć przyjaciół albo wręcz drugą połowę! Takim sposobem niełatwe życie seniora staje się przyjemniejsze i prostsze.

Najważniejsze to uwierzyć, że komputer nie gryzie. To udogodnienie dla każdego, a nie tylko zabawka nastolatków. Jeżeli pokonamy uprzedzenia, przełamiemy barierę niechęci i lęku, dalej jest już z górki. Warto poznać wirtualny świat chociażby sprawdzić rozkład jazdy pociągów czy też godziny odprawiania mszy św. w naszej parafii, nie wspominając o pogawędkach ze znajomymi, którzy mieszkają za granicą.

Internetowy świat otacza nas zewsząd, możemy dowiedzieć się jak czytać rachunek za prąd, czy porównywać ceny. Załatwiam różne sprawy np. opłaty zaprą, bowiem większość sprzedawców przesyła efaktury. Niektórzy boją się zagrożeń w sieci przed którym przestrzegają telewizja, radio i prasa.

Internet daje seniorom także Inne korzyści. Powstaje, bowiem coraz więcej stron i portali dla osób w starszym wieku, m.in. senior.pl, seniorzy24.pl. Są również... portale randkowe. Tym bardziej warto więc oswoić Internet. Dowiedzieć się o kurs w klubie seniora, domu kultury albo po prostu dogadać się z wnukami, żeby uchyliły rąbka tajemnicy. Klucze do pokonania bariery cyfrowego wykluczenia są dwa. Jeden to dobre chęci ich samych. Drugi—cierpliwość i empatia instruktorów i... bliskich. Mając kogo zapytać w rodzinie, seniorowi będzie znacznie łatwiej opanować internet i coraz swobodniej z niego korzystać.

Przydatne informacje

Wielu seniorów wciąż czuje niechęć do internetu lub się go boi. Albo też uważa, że nie ma uzdolnień w tym kierunku, więc lepiej dać sobie spokój. Nie jest to prawda umiejętność podstawowej obsługi internetu może opanować każda osoba!

Warto mieć kogoś zaufanego, o którym wiesz, że ci pomoże, jeśli np. na ekranie coś się „zawiesi".

Nie odpowiadaj na emaile od nieznajomych i nie klikaj wtedy w załączone linki. Nie udostępniaj wszystkim twojego profilu w portalach społecznościowych. Zanim gdzieś się zalogujesz, przeczytaj regulamin. Pamiętaj: banki nie wysyłają klientom emaili z żądaniem podania loginu i hasła do konta. Jeśli dostaniesz taki list, skasuj!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz