wtorek, 29 marca 2016

Oznaczenia urządzeń elektrycznych

Oznaczenia jakie pojawiają się na sprzęcie elektronicznym nie są bez znaczenia. Dzięki nim dowiemy się wiele o maszynie, której zakup planujemy. Moc silnika, czy to funkcje kryją się w danej maszynie. Ważne są też informacje o tym ile energii pobiera urządzenie czy ile wody pójdzie na jedno pranie, a skąd mamy się tego dowiedzieć, musimy wyczytać to opisu urządzenia. 

Etykieta energetyczna, oznaczenia sprzętu elektrycznego
Etykieta energetyczna, oznaczenia sprzętu elektrycznego

Etykieta energetyczna – źródłem wiedzy

Czasem w specyfikacji urządzenia brakuje opisu w polskim języku. Czytając daną specyfikację musimy mieć świadomość o tym, że czytamy instrukcję dostosowaną do kilku urządzeń a nie tylko do tego, które używamy. Niekiedy przysparza to wiele problemów, zwłaszcza, kiedy opis zawiera funkcje, których nie ma nasz model. 

Prawo unijne wyraźnie wskazuje, że na produkcie musi pojawić się oznaczenie CE oraz dane adresowe producenta. Tego typu dane mogą być także umieszczone w opakowaniu bądź bezpośrednio na nim.

Zapoznaj się z opisem produktów oświetleniowych

Żarówki energooszczędne, nie zawsze przyczyniają się do oszczędzania energii tak ja by się mogło wydawać. Kontrola opakować wykazała, że producent nie zawsze wskazuje na opakowaniu o ilości lumenów, która informuje i tym z jaką mocą świeci żarówka. Parametr ten pomaga dobrać żarówkę do pomieszczenia, wiem dzięki niemu jak mocny będzie strumień światła. Co gorsza opakowania nie zawierały w swojej treści ilości watów – mocy żarówki, czy kelwinów mówiących o barwie światła. Brak podstawowych danych powinno zdyskredytować taki produkt w naszych oczach. 

W Polsce z etykietą nie ma problemów, nad prawidłowym oznakowanie urządzeń czuwa UOKiK. Ostatnie raporty wskazują na to, że nie etykiet nie brakowało, znajdowały się też wszystkie wymagane elementy etykiety.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz