piątek, 15 stycznia 2016

Zmiana form płatności za energię elektryczną

Wielu z nas nie lubi płacić rachunków, a już zwłaszcza rachunków za energię elektryczną. Niestety, pomimo tego, że na fakturze pojawia się pole energia zużyta czy też energia pobrana a licznik jest odczytywany regularnie. To mamy nieodparte poczucie, że za energię przepłacamy, denerwuje nas, że pod koniec roku otrzymujemy fakturę zawyżoną, która zdaniem sprzedawcy jest korektą, a by musimy dodatkowo za energię dopłacić. Obecny system naliczeń sprawia, że czujemy się zmuszani do finansowania dostawców i sprzedawców energii. Nie wielu z nas chce zmienić system płat za prąd na przedpłatowy. Co więc robić by płacić mniej za prąd?

Kontakt ze sprzedawcą energii


Masz prawo zwrócić się odsprzedawcy o obniżenie prognozy, by te bardziej odpowiadały rzeczywistemu zużyciu, jakie zachodzi w twoim mieszkaniu. Szacunki powstają, gdyż dystrybutor sprawdza twoje zużycie w analogicznych terminach, jeśli w zeszłym roku w maju przeprowadzałeś remont to w tym roku w maju także możesz spodziewać się wyższej opłaty. Odczyty licznika, pomimo, że następuje to jest to pomiar potrzebny do bilansowania systemu. 

Rozliczenia za rachunek za prąd


Odbiorca może wnioskować o zmianę systemu rozliczeń, np. na 1-miesięczne jeśli obecna półroczna jest zbyt dużym obciążeniem. We wniosku należy podać:

- Swoje imię, nazwisko i adres oraz tzw. konto umowy, jaką zawarłaś na dostawę prądu (jest na fakturze)

- Data, nazwa i adres dostawcy energii, koniecznie wpisz datę zgłoszenia. Poniżej podaj adres dostawcy (znajdziesz go na fakturze)

- Podaj stan swojego licznika: Spisz dane o ilości zużytej energii, by dostawca mógł rozliczyć to zużycie jeszcze przed wprowadzeniem dla ciebie nowego systemu opłat

Zanim przystąpisz do tworzenia pisma sprawdź czy na stronie sprzedawcy bądź dystrybutora nie ma wzorów pism. Pamiętaj, zwracasz się o zmianę systemu rozliczeń za zużycie energii elektrycznej (lub gazu). Złe sformułowanie prośby może zaowocować odrzuceniem prośby albo otrzymaniem czegoś czego nie chcemy. 

- Podpis odbiorcy, osoby, na którą przychodzą faktury.

Wniosek musisz wysłać na dobry adres sprzedawcy, zobacz więc fakturę, tam z pewnością jest adres do korespondencji.

Obowiązek odbiorcy energii


W zależności od umowy, odbiorca może mieć różne obowiązki względem sprzedawcy czy dystrybutora.

Treść umowy może wskazywać, że odczytu stanu licznika dokonuje odbiorca, i w wyznaczonym terminie przesyła do dystrybutora, np. co miesiąc, lub co dwa - w zależności od tego, jaka jest częstotliwość rozliczeń. Stan licznika możesz zgłaszać osobiście w punkcie obsługi klientów, pocztą internetową albo logując się na e-bok, czyli elektroniczne biuro obsługi. 

Dokonywanie wpłat w terminie, w zamian za przesył energii i energię elektryczną odbiorca musi dokonywać opłat, niedokonanie rozliczenia w terminie skutkuje jedynie naliczeniem odsetek za zwłokę a w późniejszym terminie odcięciem dostaw. Bezprawne jest odcięcie bez uprzednim wezwaniu do zapłaty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz