poniedziałek, 14 marca 2016

Rusza nabór wniosków do programu Prosument

Systemy solarne znane są z tego, że dzięki nim można oszczędzać na rachunkach za energię elektryczną. Ja informują media rusza druga tura naboru wniosków, Prosument to program pomagający w sfinansowaniu zakupu i montażu instalacji.

Rusza nabór wniosków do programu Prosument

Kto bije się o prosumenta


Prowadzone badania, niestety, ujawniły, że aż dwie trzecie obywateli nie mają wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii. Nie lepiej jest z wskazaniem różnić między kolektorami słonecznymi a modułami fotowoltaicznymi. Różnica ta polega na tym, że kolektory słoneczne podgrzewają wodę, a panele fotowoltaiczne przekształcają energię słońca w elektryczną pod wpływem rozszczepienia elektronów. W czasach kiedy prąd jest coraz droższy, deweloperzy jak i osoby budujące prywatne domu uważają, że instalacje solarne to sposób na oszczędności w domowym budżecie. Po obecnych zmianach, to nie tylko energia elektryczna, którą można pobierać na bieżąco, ale i źródło przychodu, energię można sprzedawać.

Rusza nabór wniosków o dofinansowanie


Prosument to od lat program dofinansowania organizowany przez Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dedykowany jest dla tych, którzy oszczędzać na energii elektrycznej produkując ja na własne potrzeby. Całość funduszy w tym rozdaniu wynosi o 800 mln zł, w tym 280 mln zł na wypłaty w formie dotacji i 520 mln zł na wypłaty pożyczek dla umów zawieranych w latach 2014-2020. Dotychczas wypłacono 47,6 mln zł, a do sieci przyłączono kilka tysięcy instalacji. Podmiotem gdzie można składać wnioski jest Banku Ochrony Środowiska i jego oddziały. Dofinansowanie udzielane nawet na 100% kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu instalacji. Dotację można uzyskać w wysokości nawet 40% kosztów przedsięwzięcia, reszta to kredyt na preferencyjnych warunkach. 

Czy warto?


Obliczenia na przeprowadzone na potrzeby programu pokazują, że czteroosobowa rodzina korzystając z instalacji prądotwórczej może obniżyć rachunek za energię z 3000 tysięcy do 300 złotych. Sąd taka redukcja kosztów, można to obliczyć samemu używając np. z jednego z kalkulatorów znajdujących się na stronie projektu "Postaw na słońce", współfinansowanego ze środków NFOŚiGW, a realizowanego przez Fundację BOŚ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz