środa, 13 kwietnia 2016

5 + 1 wskazówka, jak oszczędzać energię

Ceny energii rosną, a nie ma chyba nikogo, kto nie chciałby zaoszczędzić kilku złotych za miesięczne płatności. Dajemy wam pięć porad na gwarantowane obniżenie rachunku. Jak oszczędzać energię 


Wskazówka 1: Odrzuć żarówki

To jest klasyczna porada, wymień żarówki, każdy od dziecka wie, a Unia Europejska wspiera tę wiedzę, że nowe żarówki są oszczędniejsze. Niewielu jednak wie, że producenci dostępnych na rynku żarówek mają szeroką gamę opraw, których spektrum światła imituje stare dobre żarówki. Możesz wybierać spośród różnych świetlówek lub żarówek LED, co pozwala na zaoszczędzenie do 80% energii.

Wskazówka 2: Wyłącz urządzenia

Kiedy urządzenia nie działają to zużywają znaczne ilości energii. Ze względu na ich zawieszenie tzw. stan czuwania stand-by. A takich urządzeń w domu jest więcej (telewizja, radio, komputer), może całkowita konsumpcja trybu czuwania rocznie przynosić nawet 80 złotych kosztów. Kolejny rozdział w transformatorach w kartach sieciowych. Wszystkie te systemy zasilania jak i ładowarki zużywają energię nawet wtedy, gdy nie są one podłączone do ładowania urządzenia. Należy z nich zrezygnować.

Wskazówka 3: Sklep nie jest mądrzejszy

Jeśli chcesz oszczędzać energię, należy uważać na to co się kupuje. Ogólnie rzecz biorąc, nowe urządzenia są energetycznie efektywne. Dwudziestoletni odkurzacz może z łatwością pobierać dwukrotnie więcej w porównaniu z nowo wyprodukowanym, aczkolwiek, który charakteryzuje się tą samą siłą ssącą. Jeśli oszczędność energii elektrycznej stawiasz na pierwszym miejscu to musisz poważnie spojrzeć na charakterystyce zakupionego sprzętu.

Porada 4: Gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz

Czy pamiętasz ze szkoły zadania matematyczne? Równa Ce-em-delta-y, czyli ilość ciepła / energii zależy zarówno od właściwości materiału (sposób C), różnicę temperatur (delta T), ale także od wysokości (m).

Jeśli trzeba zaparzyć herbatę 3dcl kubka i wlać do czajnika litr wody, spożywasz trzy razy więcej energii niż jest to absolutnie konieczne. To jakie to proste, gotuj faktycznie wymaganą ilość.

Porada 5: Nie należy wkładać do lodówki gorących potraw

Podobnie jak czajnik próbuje dostarczyć ciepła wodzie, lodówka stara się zawartości ciepła usunąć. Ale jeśli dostarczasz lodówce ciepła to musi ona walczyć o wiele bardziej z wysoką temperaturą, przez co obiera energię. Według szacunków, na każdy stopień ciepła, lodówka musi zwiększyć konsumpcję energii o 4%. Czy naprawdę tego chcesz?

Bonus: Zmiana dostawcy energii

Najtańsza energia elektryczna jest tym, czego pragniemy. Nie wystarczy trzymać się wskazówek opisanych powyżej, oszczędności i starania, aby zmniejszyć zużycie energii w jak największym stopniu są ważne. Ale prędzej czy później napotkasz limit, które po prostu nie da się pokonać. 

Oto nadchodzi właściwy moment, aby spojrzeć na swoje zębów dostawców energii elektrycznej. Od dawna nie ma monopolu na dostawcę, można wybierać spośród szerokiego menu. A jeśli nie chcesz spędzać wieczorów na przeglądaniu stron internetowych wszystkich rodzajów dostawców energii elektrycznej i dokładnego studiowania swoich ogólnych warunków handlowych i cenników, skorzystaj z kalkulatoracen energii elektrycznej, aby pomóc generować wyraźne porównanie cen energii elektrycznej od różnych dostawców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz