wtorek, 16 sierpnia 2016

Zasada działania ogniw fotowoltaicznych

Temat taryf i systemu opustów minął, teraz dostawcy martwią się rozliczeniami dla Prosumentów. Rynek Energii przypomni, co to są ogniwa fotowoltaiczne. Ogniwa fotowoltaiczne ukryte w panelach fotowoltaicznych (w skrócie zwanych PV) to zespół z pojedynczych ogniw słonecznych. Technologia znana z produkcji energii elektrycznej. 


Panel PV konstrukcja


Jedno pojedyncze ogniwo zbudowane jest na bazie krzemu, ogniwo jest elementem półprzewodnikowym, tworzącym złącze typu p-n. Ciepłe padające na ogniwo promienie słoneczne fotony światła, sprawiają, że powstaje siła elektromotoryczna. Wówczas zgromadzone elektrony przemieszczają się do obszaru n, a „dziury” do obszaru p. Wszystko by uzyskać różnicę potencjałów, a więc i prądu elektryczny. Jedno ogniwo to napięcie rzędu (ok. 0,5 V), aby uzyskać większą moc łączy się je szeregowo i grupuje w moduły, te zaś w panele. Żywotność panelu szacuje się na 20 lat, oczywiście jeśli warunki atmosferyczne i konserwacja są zgodne z instrukcją. 

Działanie instalacji PV 


Kilka zasad prawidłowego działania modułu, jeśli nie będą one zachowane to albo nie otrzymamy zadowalającej ilości energii albo panel ulegnie szybszej eksploatacji. Dlatego warto zatroszczyć się o:

Intensywność promieniowania słonecznego, im większe nasłonecznie panelu, tym większe jest natężenie otrzymywanego prądu elektrycznego a więc i ilość pozyskanej energii.

Wybieraj mądrze moc i producenta, sprawność przemiany energii słonecznej w elektryczność zależy od budowy ogniwa, która waha się od kilku do ponad 20%. Ceny ogniw w zależności od producentów (krajowi, zagraniczni), różnią się, najlepiej jest przeliczać cenę na uzyskiwaną moc elektryczną (zł/kW).

Panele PV wytwarzają prąd stały, aby uzyskać prąd do zasilenia urządzeń, należy użyć falownika (inwertera) – on dokona przemienny na prąd zmienny, którym zasila się urządzenia domowe.

Obecnie najlepiej wyprodukowaną energię pożytkować do zasilania oświetlenia, sprzętu AGD, ogrzania wody i budynku. W tym celu najlepiej instalację podzielić na fazy. Do domowej sieci musi zatem zostać dodany specjalny licznik, aby w razie nadwyżki produkcyjnej móc ją wprowadzić do sieci i uzyskać opusty w przyszłym terminie. 

Ustawa Prawo energetyczne po nowelizacji z 2013 r., określa obowiązek dostawców, są oni zmuszeniu pobrać od nas nadmiar energii z instalacji PV, jeśli tylko moc naszego układu PV nie przekracza mocy przyłączeniowej dla naszego domu (w budynkach jednorodzinnych, moc przyłączeniowa wynosi przynajmniej 10 kW, a instalacje fotowoltaiczne mają do 5 kW). Do końca 2015 r. prąd odsprzedawano po niekorzystnej stawce - naliczano 80% giełdowej ceny energii w poprzednim roku i odejmowano opłaty za przesył. W efekcie cena 1 kWh prądu dostarczonego do sieci sprzedawcy to ok. 18 gr. Taryfy gwarantowane miały to zmienić, producent miał otrzymywać 75 groszy za kWh, jednak zastosowano system opustów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz