Temat taryf i systemu opustów minął, teraz dostawcy martwią się rozliczeniami dla Prosumentów. Rynek Energii przypomni, co to są ogniwa fotowoltaiczne. Ogniwa fotowoltaiczne ukryte w panelach fotowoltaicznych (w skrócie zwanych PV) to zespół z pojedynczych ogniw słonecznych. Technologia znana z produkcji energii elektrycznej.
Panel PV konstrukcja
Jedno pojedyncze ogniwo zbudowane jest na bazie krzemu, ogniwo jest elementem półprzewodnikowym, tworzącym złącze typu p-n. Ciepłe padające na ogniwo promienie słoneczne fotony światła, sprawiają, że powstaje siła elektromotoryczna. Wówczas zgromadzone elektrony przemieszczają się do obszaru n, a „dziury” do obszaru p. Wszystko by uzyskać różnicę potencjałów, a więc i prądu elektryczny. Jedno ogniwo to napięcie rzędu (ok. 0,5 V), aby uzyskać większą moc łączy się je szeregowo i grupuje w moduły, te zaś w panele. Żywotność panelu szacuje się na 20 lat, oczywiście jeśli warunki atmosferyczne i konserwacja są zgodne z instrukcją.
Działanie instalacji PV
Kilka zasad prawidłowego działania modułu, jeśli nie będą one zachowane to albo nie otrzymamy zadowalającej ilości energii albo panel ulegnie szybszej eksploatacji. Dlatego warto zatroszczyć się o:
Intensywność promieniowania słonecznego, im większe nasłonecznie panelu, tym większe jest natężenie otrzymywanego prądu elektrycznego a więc i ilość pozyskanej energii.
Wybieraj mądrze moc i producenta, sprawność przemiany energii słonecznej w elektryczność zależy od budowy ogniwa, która waha się od kilku do ponad 20%. Ceny ogniw w zależności od producentów (krajowi, zagraniczni), różnią się, najlepiej jest przeliczać cenę na uzyskiwaną moc elektryczną (zł/kW).
Panele PV wytwarzają prąd stały, aby uzyskać prąd do zasilenia urządzeń, należy użyć falownika (inwertera) – on dokona przemienny na prąd zmienny, którym zasila się urządzenia domowe.
Obecnie najlepiej wyprodukowaną energię pożytkować do zasilania oświetlenia, sprzętu AGD, ogrzania wody i budynku. W tym celu najlepiej instalację podzielić na fazy. Do domowej sieci musi zatem zostać dodany specjalny licznik, aby w razie nadwyżki produkcyjnej móc ją wprowadzić do sieci i uzyskać opusty w przyszłym terminie.
Ustawa Prawo energetyczne po nowelizacji z 2013 r., określa obowiązek dostawców, są oni zmuszeniu pobrać od nas nadmiar energii z instalacji PV, jeśli tylko moc naszego układu PV nie przekracza mocy przyłączeniowej dla naszego domu (w budynkach jednorodzinnych, moc przyłączeniowa wynosi przynajmniej 10 kW, a instalacje fotowoltaiczne mają do 5 kW). Do końca 2015 r. prąd odsprzedawano po niekorzystnej stawce - naliczano 80% giełdowej ceny energii w poprzednim roku i odejmowano opłaty za przesył. W efekcie cena 1 kWh prądu dostarczonego do sieci sprzedawcy to ok. 18 gr. Taryfy gwarantowane miały to zmienić, producent miał otrzymywać 75 groszy za kWh, jednak zastosowano system opustów.
Gdzieś wyczytałem, że przy tworzeniu różnych elementów fotowoltaicznych używane są płyty PCB, dlatego myślę, że warto zweryfikować te wszystkie informacje. Ponadto warto również zajrzeć na stronę https://tspcb.pl/blog/technologia/obwod-drukowany-pcb-ang-printed-circuit-board-co-to-jest-i-jakie-ma-zastosowanie-w-elektronice . Tam z kolei poznacie obwód drukowany oraz jego zastosowanie w elektronice.
OdpowiedzUsuń