piątek, 22 stycznia 2016

Wolny rynek energetyczny – co wart o nim wiedzieć?

Myśląc o rynku energii na myśl przychodzą nam wytwórcy prądu, sprzedawcy oraz prawa, nas, odbiorców. Oto kilka podstawowych informacji o rynku energii. 


Czy możesz dowolnie zmieniać sprzedawcę energii elektrycznej?

Tak, sprzedawcę energii elektrycznej może zmienić to w istocie każdy odbiorca. Warunkiem jest jedynie brak zobowiązania umową czasową z obecnym sprzedawcą. 

Jaka jest różnica między dostawcą i dystrybutorem energii elektrycznej?

Dystrybutor energii elektrycznej ten, kto faktycznie dostarcza prąd przez "przewody". Temu podmiotowi płacisz za transmisję i konserwację linii energetycznych. Wśród dystrybutorów nie ma konkurencji, Polska jest podzielona między kilka spółek dystrybucyjnych. Sprzedawcą jest to przedsiębiorstwo, które dokonuje rozliczeń za faktycznie zużytą energię.

Czy warto zmieniać sprzedawcę energii elektrycznej?

Zmiana dostawcy energii elektrycznej jest nie tylko bardzo prosta, ale również korzystna. Nowy sprzedawca dzięki lepszej ceny zaoferuje roczne oszczędności na energii elektrycznej. To jak wiele oszczędności można zgromadzić w czasie roku zależy głównie od zużycia energii elektrycznej. 

Co pociąga za sobą zmiana sprzedawcy?

Zmiana sprzedawcy jest łatwa. Procedura jest następująca:

A) Po pierwsze, za pomocą kalkulatora energii elektrycznej możesz znaleźć sprzedawcę, który jest najbardziej konkurencyjny dla Ciebie.
B) Jeśli później zdecydujesz się na zmianę, wystarczy po prostu wypełnić i podpisać umowę. 
C) Obiegiem dokumentów zajmuje się nowy sprzedawca.
D) Na podstawie pełnomocnictwa rozwiązuje za Ciebie poprzednią umowę, dokonuje administracyjnych i technicznych zmian. Zawiadamia operatora sieci
E) Po zmianie nastąpi rozdzielenie płatności, jedna faktura będzie rachunkiem za prąd, a drugie rozliczenie dotyczyć będzie dystrybucji.

Ile wynoszą opłaty za zmianę?

Zmiana sprzedawcy jest prawnie uregulowana i całkowicie wolna od opłat. Każdy klient ma prawo do bezpłatnej zmiany dostawcy energii elektrycznej! Pośrednicy chcąc zarobić na zmianie chcą opłat potwierdzających danie, bądź innych opłat aktywacyjnych, miej jednak świadomość, że zmiana jest bezpłatna. 

Jak długo trwa proces?

Proces zmian będzie zależała od długości okresu wypowiedzenia z dotychczasowym sprzedawcą. Zazwyczaj okres wypowiedzenia wynosi zazwyczaj 1-3 miesiące, sama zmiana to 30 dni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz