poniedziałek, 8 lutego 2016

Jaki sprzęt jest energooszczędny?


Kwestia finałowa zawsze jest na pierwszym planie, jeśli idzie o zakup sprzętu AGD, czy RTV. Na krótką metę takie rozwiązanie może być opłacalne, bo energooszczędne sprzęty czasem nie kosztują dużo. Więcej płaci się za te, które cechują się nowinkami technicznymi. Producenci przekonują, że ich nowoczesna technologia pozwala w znaczący sposób ograniczyć zużycie prądu. Obaczmy jak to jest w przypadku podstawowych sprzętów, czy faktycznie przekłada się to na wysokość rachunku za energie elektryczną?

Telewizor


Technologia ukryta w ekranie jest odpowiedzialna za wysoki bądź niski pobór energii. Obecnie na rynku dostępne są ekrany LED, LCD i plazmy. Te stanie zostały wyparte przez technologię LCD, z biegiem czasu ta została dopracowana i w ekranie zagościły energooszczędne diody. Do dziś największą energooszczędnością cieszą się właśnie odbiorniki LED. 

Kuchenka


Najbardziej wydaje energetycznie są indukcyjne płyty kuchenne. Nagrzewają się poprzez wytwarzane pola magnetycznego. Wybierając urządzenie z piekarnikiem, warto wybrać technologię zwaną termoobiegiem, powietrze równomiernie rozprowadza się po komorze, szybciej się nagrzewa i dłużej trzyma ciepło. Dodatkowa szyba izolująca to także sposób na zachowanie ciepła, a więc i energii, warto więc zakupić takiego modelu. 

Pralka


Pralkę należy wybierać kierując się kilkoma czynnikami. Dlaczego? Po co nam urządzenie z dużą pojemnością bębna, skoro pierzemy, co kilka dni małą ilość. Rozruch dużej maszyny to duża ilość prądu i wody. Na rynku większość urządzeń piorących przynależy do klasy A, dlatego lepiej wybrać urządzenie dostosowane do naszego trybu pracy. 


Chłodziarko - zamrażarka


Wybór lodówki powinien opierać się na tych samych kryteriach co wybór pralki, czyli na naszych potrzebach. Im większa ilość domowników tym w lodówce więcej półek. Dwu osobowa rodzina nie jest w stanie wypełnić wysokiej lodówki, dlatego lepiej wybrać model dopasowany do potrzeb. A nowoczesne technologie, w chłodziarkach, co nam dają? Lodówki są najczęściej modernizowane przez producentów, z biegiem lat ich zużycie zmniejszyło się z 600 kWh do 200 kWh. Warto wybierać urządzenia, w których producent zagospodarował przestrzeń chłodniczą, wydzielił półki na warzywa i owoce, nabiał i mięso, co oznacza strefy chłodzące w komorze i lepszą konserwację żywności. Urządzenia z technologią no Frost, intensywny przepływ mroźnego powietrza eliminuje wilgoć, co zapobiega gromadzeniu się szronu, wpływa na energooszczędność. W rezultacie, czyszczenie wnętrza z lodź nie jest już koniecznością. Osoby, które często podróżują powinny wybrać model z funkcją wakacyjną. 

Zmywarka


Posiadanie zmywarki nie gwarantuje nam oszczędności energii elektrycznej, pomimo ciągłego sporu na temat zużycia, zmywanie ręczne zawsze jest ponad. Mniej środków chemicznych trafia do ścieków, zużywamy też mniej wody, i zero energii elektrycznej. Pojawia się też dodatkowy aspekt, o którym rzadko się mówi, po kilkuset myciach w zmywarce naczynia, a zwłaszcza szklanki wyglądają nieładnie, są porysowane i nie świecą się tak jak wcześniej. Wybierając zmywarkę pamiętaj o tym by pojawiła się na niej naklejka oznaczająca klasę energetyczną A, bądź wyższą. Wybierz urządzenie najprostsze, im więcej technologii tym więcej wody należy wlać do komory zmywania bądź dodać więcej chemii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz