piątek, 22 lipca 2016

Jakich urządzeń OZE poszukują Polacy?

Nie można przejść obojętnie obok raportu przygotowanego przez Oferteo.pl. przeanalizowano, czego Polacy najczęściej poszukują, a zestawienie dotyczy urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Głównymi zainteresowanymi są właściciele mieszkań i domów o powierzchni 150m2, który zamieszkuje 3-4 osobowa rodzina. Nie ma się czemu dziwić, osoby fizyczne mogą zostać beneficjentami dofinansowań mikroinstalacji OZE w ramach programu „Prosument” , za który odpowiada Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Pompy ciepła najbardziej poszukiwane

Polacy najbardziej zainteresowani są pompami ciepła, 53 proc. użytkowników całego serwisu wyszukuje haseł związanych z pompami ciepła. Zainteresowanie jest wysokie gdyż, w okresie letnim nie korzystamy z ogrzewania centralnego, które podgrzewa wodę. Stare instalacje CO, nie pozwalają na ogrzanie samej wody, dopiero pompa jest wykorzystana do podgrzewania wody użytkowej. Urządzenia są niewielkie, zaletą są przemiany termodynamiczne, które w nich zachodzą, przekazują ciepło ze źródła dolnego np. samego powietrza czy gruntu, wody do instalacji centralnego ogrzewania. Pompy zasilane są energią elektryczną, dlatego wyszukujemy nie tylko tanich, ale i energooszczędnych urządzeń. 

Kolektory słoneczne

W naszym kraju krajobraz nie jest zdominowany przez dachy wyposażone w kolektory, ale interesujemy się tą tematyką. 30 procent z użytkowników serwisu rozważało lub rozważa zakup kolektorów słonecznych. Kolektory służą so podgrzewania wody. Baseny, woda użytkowa czy woda w obiegu, do podgrzewania mieszkania. To główne cechy kolektorów, wyposażone w absorber kolektory pochłaniają promieniowanie słoneczne, aby zamienić je w ciepło.

Energia z OZE

Okazuje się, że energia elektryczna produkowana ze źródeł odnawialnych nie jest najrzadziej wyszukiwana. Skąd ten wniosek, gdyż ogniwa fotowoltaiczne, służące do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną były wyszukiwane jedynie w 13 proc. Dlaczego, chociaż ceny energii są według nas na wysokim poziomie i ciągle narzekamy na wysokie rachunki za prąd, nie inwestujemy we własne źródła? Dofinansowanie objęty jest zakup i montaż instalacji OZE, posiadacze instaluj mogą ubiegać się o wymianę już istniejących instalacji na nowsze i ekologiczne. 

Do czego potrzebujemy OZE ?

Odnawialne źródła wykorzystywane są do podgrzewania wody. W sumie to najczęściej wskazują osoby, które biorą udział w badaniach. Energia z OZE idzie według na nas na ogrzewanie domów i ogrzewanie wody, niewielu z nasz wskazuje jeszcze chłodzenie czy zasilanie urządzeń elektrycznych. 

Kto interesuje się OZE

Największe zainteresowanie dotyczące technologii OZE wykazują rodziny 3-4 osobowe, na drugim miejscu są rodziny 5-7 osób. Wydawałoby się, że im większe gospodarstwo tym bardziej domownikom powinno zależeć na obniżeniu rachunków, jednak rodziny powyżej 7 osób interesują się energią odnawialną w najmniejszym stopniu. Znaczenie ma też metraż domu/mieszkania. Otóż aż 35 proc. wyszukiwań dotyczy powierzchni 151-200 m2 (35 proc.). Odnotowano tylko 14 proc. zapytań odnośnie metrażu od 201-300 m2, a jedynie 4% metrażu powyżej 300 m2. Jak przekłada się to na województwa, zapytania o OZE płyną z województw: mazowieckiego i dolnośląskiego – po 12 proc. Tuż za nimi znalazło się województwo śląskie, skąd pochodziło 11 proc. zapytań. Mieszkańcy województwa podlaskiego, są najmniej zainteresowani tą tematyką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz