piątek, 15 lipca 2016

Skuteczne oszczędzanie energii

Rynek energetyczny to nie tylko procesy i zasady jakie zobowiązują podmioty na nim działające. To także zachowania tych co z energii korzystają, a podmiotów jest wiele, to ponad 16 milionów odbiorców prywatnych i ponad 5 milionów firm. Zużycie jest różne, ale wielu z odbiorców nie zdaje sobie sprawy jak wielkie może być w skali globalnej. Optymalizacja kosztów jest obca, a przecież tak niewiele potrzeba.


Urzędy i firmy


Co je łączy pewnie ci drudzy nie przepadają za pierwszymi, ale nie o to tym razem chodzi. Oba typy podmiotów korzystają z komputerów, głównie stacjonarnych o mocy 500 W. Co oznacza, że zestaw taki pobiera tak duże ilości energii elektrycznej, że z pewnością można by proces ten poddać redukcji. Im starszy komputer tym więcej energii pobiera, często firmy czy urzędy wydają trochę więcej pieniędzy, aby zyskać lepszy sprzęt. Wystarczy 15 komputerów stacjonarnych, z procesorami o wyższej mocy obliczeniowej, niż jest potrzebna, z dedykowanymi kartami graficznymi bez opcji hibernacji.

Nasze PC pracują przez 10 godzin dziennie, rocznie to około 10950 kWh zużytej energii), co daje ponad 7500 tys. złotych. W urzędach przecież komputerów jest dużo więcej, jest ich nawet ponad setka. 


Oszczędzanie energii


Niektóre firmy, aby oszczędzać zmieniają sprzedawcę energii, albo stosują audyty. W urzędach także można zastosować optymalizację kosztów energii. Przykładem są urzędy, które zastosowały czujnikowe punkty świetle. Całość oświetlenia wymieniono na LED. Pracownicy nie mogą ładować prywatnych telefonów czy baterii komputerowych w urzędzie. Dochodziło do tego, że pracownicy mieli po kilka ładowarek, jedną w domu drugą w pracy, chociaż częściej korzystają z tej w pracy. Elektryczne czajniki w pokojach zamienili na kuchenkę gazową wspólną dla wszystkich. Zrezygnowano z ciepłej wody podgrzewanej w bojlerach energetycznych, przecież ręce można umyć w zimnej wodzie. Przystępując do grupowych zakupów, można sporo zaoszczędzić, zawiązując grupy zakupowe gminy zyskują lepszą cenę kWh. Takich rozwiązań pro oszczędnościowych ma być więcej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz