sobota, 12 grudnia 2015

Energooszczędne oświetlenie


Unijne dyrektywy


Unia Europejska nakłania na nas konieczność wymiany żarówek na bardziej energooszczędne. Działanie to ma przełożyć się nie tylko na oszczędności energii ale też na szeroko rozumianą poprawę efektywności energetycznej. Jednak Polska nie jest na to przygotowana. Cena jednej dobrej żarówki LED to koszt nawet 45 złotych. Światło emitowane przez LED pada jedynie na powierzchnię na którą skierowana jest żarówka, barwa światła także nie spotyka się z uznaniem klientów, dlatego minie jeszcze dużo czasu zanim zdecydujemy się na wymianę starych żarówek.

Ekologa jest święta


Pozostaje jeszcze problem ekologii, nowe żarówki pomimo 2 letniej gwarancji nie trafiają do producenta tylko do… kosza na śmieci pomimo ogólnego zakazu. W nowoczesnych żarówkach zawarto rtęć i szkodliwe związki siarczków. Jedna niewłaściwie utylizowana żarówka przyczyni się do upadku ludzkości? Żarówka zawiera 5 miligramów rtęci, taka ilość tego pierwiastka może skutecznie  zatruć aż  5000 litrów wody.

Pomimo tej wiedzy, kampanii telewizyjnych i oznaczeniu na produktach żarówki zamiast trafiać do specjalnych pojemników są często spotykane w sortowniach komunalnych odpadów. Niestety, jeśli nasza świadomość się nie poprawi przyjdzie nam płacić słono za nowoczesne oświetlenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz