środa, 2 grudnia 2015

Jak oszczędzać prąd?Skuteczne metody oszczędzania energii, o który na co dzień zapominamy. Gromadzenie oszczędności to nie trudny proces, wystarczy tylko trochę samodyscypliny i znajomość pewnych zasad.


Sprzęt nieważne jaki...


Kupując urządzenia elektryczne skupiamy się na cenie i funkcjach, chociaż na każdym urządzeniu producent ma obowiązek umieszczania etykiety energetycznej to nie zwracamy uwagi na to jaki sprzęt wybieramy pod względem energooszczędności. Klasy energetyczne od dawna symbolizują nam ile energii zużywa dany sprzęt, możemy więc łatwo porównać który telewizor pomoże nam w oszczędzaniu. Pomimo ilości kilowatogodzin kWh podanych na etykiecie należy wiedzieć, że jeśli nie będziemy przykładać się do użytkowania sprzętu w należyty sposób.

Czas głównym winowajcą

  1. Im dłużej urządzenia działa tym więcej energii pobiera. Analizując wzór, którym oblicza się ilość pobranej energii moc urządzenia przeliczoną na kW należy pomnożyć przez czas. Im ten czynnik wyższy tym wyższe będzie zużycie. Chcą zmniejszyć rachunek zniwelujmy czas pracy niektórych urządzeń. Jak to zrobić, prosto wystarczy: 
  2. Wybierać krótsze programy piorące, tyczy się to też zmywarki, sprawdź, który z programów nie tylko trwa nie więcej niż godzinę ale też dobrze domywa naczynia. 
  3. Troszczyć się o czystość urządzeń, zwłaszcza lodówki, która jest specyficznym urządzeniem. Pobiera energię przez 24/7. Zużycie prądu zwiększa się za każdym razem kiedy do komory napływa ciepłe powietrze. Nadmierny szron zgromadzony na ściankach także przyczynia Siudo nadmiernej eksploatacji energii. 
  4. Wyłącz, uwagę należy zwrócić też do trybu stand-by, w przeliczeniu rocznym można stracić na tym nawet od 30 do 50 złotych, a wystarczy odłączyć urządzenia z gniazdka aby nie pobierało energii kiedy z niego nie korzystamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz