czwartek, 24 grudnia 2015

Lampki choinkowe, LED czy tradycyjne?

Lampki choinkowe LED, czy warto je wybrać?


LED czyli (light emitting diode), to technologia znana głównie z niskiego poboru energii. Sznur liczący 100 lampek, według producenta pobiera 9Watt. Chociaż zużycie energii jest mniejsze w porównaniu z tradycyjnymi lampkami to więcej musimy wydać na wstępie. Niektórzy cenią sobie ten rodzaj lampek za ciepłe, równomiernie rozchodzące się światło. Inni wybierają ten rodzaj ze względu na kształty, jakie przyjmują lampki, od owalnych po imitację sopli lodu. Lampki LED nie są już łączone szeregowo, dlatego w razie przepalenia jednego światełka wiemy, które wymienić gdyż zgaśnie tylko przepalone światełko. LED posiada kilkuletnią gwarancję, warto więc zachować dowód zakupu, co przy cenie od 70 do 150 złotych za sznur każdego do tego skłoni. 


Tradycyjne lampki choinkowe


To co lubimy w tradycyjnych lampkach to cena, jest ona dużo niższa, bo setkę lampek można kupić już za 12 złotych. Nie ogranicza nas wybór odnośnie kolorów, producenci z roku na rok chcą dostosować się do konkurencji. Tradycyjne lampki przybrały różne formy i kolory. W porównaniu do LEDowych pobierają 40 a nawet 50Watt.


Oszczędzanie, taniej kupić czy taniej eksploatować?

Gdyby nasze lampki świeciły przed i po świętach po kilka godzin, a w sumie czas świecenia wynosiłyby 100h. Tradycyjne lampki pobrały by 4kWh, czyi 2,4 złotego. Kalkulacja dla energooszczędnych lampek wygląda lepiej. 9 Watt mocy to na 100 godzin świecenia daje 900 kW pobranej energii, co daje 0,9kWh,przy cenie około 60 groszy za 1 kWh, daje to koszt 0,54 złotego. Pozostaje pytanie czy lepiej oszczędzać na energii przez te kilka dni w roku czy na kosztach zakupu. Skoro lampki LED w całości kosztują nas (89,90 zł + 0,54) 90,44 zł, a lampki tradycyjne (18 zł + 2,4 zł 20,40 zł, to wybierają te tańsze w kieszeni zostaje i tak około 70 złotych. Zatem czy warto wybierać te droższe?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz